Witamina D – nie tylko dla dzieci

Dodano:2020-10-23

balcony-1834990_1280

Badania pokazują, że nawet 90% Polaków może cierpieć na niedobory witaminy D. Nic dziwnego, skoro witamina ta wytwarzana jest w procesie syntezy skórnej, pod wpływem działania promieni słonecznych. Nasz klimat przez większą część roku nie pozwala na długą ekspozycję skóry, dlatego jej braki w organizmie są tak powszechnym problemem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Rodzice niemowląt kojarzą witaminę D3 jako niezbędny suplement diety, który zapobiega powstawaniu krzywicy i pozytywnie wpływa na zęby (bierze bowiem udział we wchłanianiu wapnia i fosforu). Doniesienia naukowe podają jednak, że znaczenie witaminy D jest dużo większe – jej niedobór może powodować m.in. osteoporozę, cukrzycę, nowotwory czy nadciśnienie tętnicze. 

Witamina D odgrywa też sporą rolę w budowaniu naszej odporności – stymuluje organizm do niszczenia drobnoustrojów i osłabia procesy zapalne. Ma więc ogromną wartość dla zdrowia i kondycji człowieka.

Skąd czerpać witaminę D?

Jak już wspominaliśmy, głównym źródłem pozyskiwania witaminy D jest synteza skórna, dokonująca się pod wpływem promieni UV. W miesiącach od maja do września wystarczy już 15-minutowy spacer z odsłoniętymi nogami i przedramionami. Najlepiej udać się na niego w godzinach od 10 do 15. Warto przy tym pamiętać, aby przynajmniej przez część dnia nie stosować kremów z filtrem, które skutecznie blokują cały proces.   

Witaminę D, w bardzo ograniczonym stopniu, można pozyskiwać też z pożywienia. Do jej najlepszych źródeł należą między innymi węgorz, łosoś, śledź, żółtko jaj, ser żółty czy mleko. 
Zróżnicowany jadłospis i codzienna ekspozycja na słońce to jednak nie wszystko. Suplementy diety zaleca się przyjmować przez cały rok, a w szczególności w miesiącach jesienno-zimowych.

Jak wybrać suplement diety z witaminą D?

Zanim zdecydujemy się na regularną suplementację witaminą D, warto na początku zbadać poziom jej matabolitu wątrobowego 25-(OH)D w surowicy krwi. Wynik pozwoli dobrać liczbę jednostek dopasowaną do naszych potrzeb. Oficjalne zalecenia mówią, że:
 • Noworodki donoszone i niemowlęta: 
  •           0–6 miesięcy: 400 IU/dobę 

  •           6–12 miesięcy: 400–600 IU/dobę,

  •           Dzieci (1–10 lat): 600–1000 IU/dobę,
 • Młodzież (11–18 lat): 800–2000 IU/dobę,  
 • Dorośli (19–65 lat): 800–2000 IU/dobę,  
 • Seniorzy (>65–75 lat) oraz osoby o ciemnej karnacji: 800–2000 IU/dobę, 
 • Seniorzy (>75 lat): 2000–4000 IU/dobę.
My polecamy spożycie witaminy D3 w towarzystwie K2Mk7 oraz biominerałów z korala wapniowego. 2000 jednostek jest standardową dawką zalecaną dla młodzieży, osób dorosłych i seniorów. 

Narum D3+ K2Mk7 warto włączyć do swojej diety, ponieważ:

 • witamina D pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu, wspiera kości, zęby oraz funkcjonowanie mięśni,
 • wapń z korala wapniowego jest potrzebny do utrzymania zdrowych zębów i kości, wspomaga mięśnie i układ nerwowy,
 • witamina K wpływa na krzepliwość krwi i pozwala utrzymać odpowiednią gospodarkę wapniową w organizmie.
Połączenie tych trzech składników to więc kompleksowa, zdrowotna mieszanka, która pozytywnie oddziałuje na wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Regularne spożycie Narum D3+ K2Mk7 przyczynia się bowiem do prawidłowego funkcjonowania układów: kostnego, mięśniowego, krwionośnego, nerwowego i immunologicznego. 

4 kroki do odpowiedniego poziomu witaminy D: 

W skrócie mówiąc, jeśli chcesz zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w swoim organizmie:

Krok 1. Zrób badanie kontrolne.

Krok 2. W okresie wiosenno-letnim jak najczęściej zażywaj ruchu na świeżym powietrzu.

Krok 3. Wprowadź urozmaiconą dietę.

Krok 4. Codziennie suplementuj witaminę D.

witamina d small

Narum D3+K2Mk7 znajdziesz w naszym sklepie internetowym >>