Narum for Health – Ukryta siła

Dodano:2020-10-29

runner-1814460_1280

W drugiej opowieści z cyklu “Narum for Health” przedstawiamy historię Richa Rolla – człowieka, który przesunął granice ludzkiej wytrzymałości.

Dzień przed swoimi czterdziestymi urodzinami Rich Roll zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie pokonać ośmiu stopni schodów...

Nie był ani chory, ani niepełnosprawny. Po prostu funkcjonował jak jeden z tysięcy Amerykanów – miał 20 kg nadwagi, odżywiał się śmieciowym jedzeniem, a każda aktywność fizyczna kojarzyła mu się z wysiłkiem ponad jego możliwości.

Tego dnia Rich Roll poczuł, że doszedł do ściany. Uświadomił sobie, że lata zaniedbań zmieniły mężczyznę w sile wieku w czterdziestoletniego starca, który musi walczyć o każdy krok. Niegdyś zawodowy pływak, później alkoholik i narkoman, wyniszczył swój organizm do granic możliwości. Droga na skróty, jaką oferował mu świat reklam, fast-foodów i uzależnień, doprowadziła go do stanu, w którym zawał był wyłącznie kwestią czasu.

Ukryta siła 

Rich Roll postanowił, że nie chce, aby tak wyglądała reszta jego życia. Rozpoczął treningi i radykalnie zmienił dietę – wszystko po to, aby odszukać prawdę o źródłach ludzkiej witalności.
Podświadomie czuł, że organizm każdego człowieka posiada ukrytą siłę, zdolną do samoleczenia i przesuwania granic wytrzymałości. Paliwem dla tej siły okazały się dwie rzeczy – jadłospis oparty na roślinach (bez grama mięsa!) oraz regularna aktywność fizyczna. Brzmi jak banał? 

Kiedy większość osób na diecie po pół roku może pochwalić się zrzuceniem kilku kilogramów, Rich Roll po sześciu miesiącach treningów stanął na mecie elitarnych zawodów Ultraman – 515 km współzawodnictwa w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Dwa lata później mężczyzna pokonał 5 triathlonów na dystansie Ironmana w mniej niż tydzień! Robi wrażenie, prawda? 

Każdy organizm ma ten potencjał 

Historia Richa Rolla udowadnia, że ukryta siła tkwi w każdym z nas – wystarczy dostarczyć swojemu organizmowi motywacji do działania, a także zmienić sposób myślenia o celach, które wydają się niemożliwe do realizacji. 

Rich Roll nie urodził się z nadludzkimi zdolnościami. Był przeciętnym, doświadczonym przez los człowiekiem, bez szans na odniesienie sukcesu w żadnej dziedzinie. Czy podczas swojej przemiany miał chwile słabości, a jego droga była łatwa i przyjemna? Na pewno nie – płynięcie pod prąd i sprzeciwianie się utartym schematom nigdy nie jest proste. 

Dzisiaj jednak mówi się, że Rich Roll jest jednym z najsprawniejszych ludzi na świecie. A jeszcze nie tak dawno, wchodząc po ośmiu schodach, w połowie robił sobie przerwę…

*** 

Chcesz przeczytać więcej inspirujących historii? Przeczytaj nasz pierwszy wpis z serii Narum for Health – Wirusy świadomości.